Anna Larsson invald i Hall of Fame

juni 3, 2026 15:06:40 Lennart Persson

Anna Larsson blev svensk mästare i Skövde HF.

Anna Larsson har valts in som medlem nummer 19 i Skara Hall of Fame.

Anna, som är född och växte upp i Axvall, har en imponerande meritlista. Både som spelare och ledare i handboll.

Det var i Varnhems sporthall allt startade för Anna som  började med handbollslek i Stenums IF. När Stenums IF och Hangelösa HF slogs ihop och blev Skara HF följde Anna med. I Skara var hon bland annat med och vann division ll.

Trots att Anna Larsson drabbades av många skador under sin karriär vägrade hon att ge upp. Efter ett år i London skrev Anna på för Skövde HF.

I Skövde HF spelade Anna Larsson fem SM-finaler. Hon var med och vann ett SM-guld.

Under sin karriär utsågs Anna till bästa försvarsspelare i Elitserien säsongen 2007/2008. Till bästa linjespelare två gånger. Anna var lagkapten i Skövde HF i tre säsonger. Hon fick Guldpipan 2008/2009.

Efter den aktiva karriären blev Anna styrelseledamot Svenska Handbollslandslaget AB. Hon var också ordförande i Svensk elithandboll under sex år.

Nu tränar Anna lagen där hennes döttrar spelar. Dessutom är hon med i Skövde HF:s sportgrupp.

Juryns motivering:

”Guldvinnaren med stora meriter både på och utanför handbollsplanen.”

Anna Larsson kommer att få ta emot utmärkelsen på Sommarkväll i Skara den 16 juli.

Fotnot: Styrelsen har valt in ytterligare en medlem i Skara Hall of Fame som kommer att presenteras senare.

LP

  Tidigare  WI-tidningar